30.YIL
• 31.DÖNEM KAYITLARI DEVAM EDİYOR..
Tanıtım Filmi TR Turizm Portalı

DİLE KOLAY ÇEYREK ASIR…… 4 Haziran 2013 Salı  Saat: 21:44


Sevgili ÇAĞDAŞ’lılar , Değerli Dostlar ve bizleri gönülden takip eden, güzel insanlar…
Geçtiğimiz günlerde, 25.Altın Yılımız kutlama programlarından biri olan 25. Halk Dansları Resitali’mizi hep birlikte büyük bir coşku ile başarılı bir şekilde eda ettik. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma şahsım ve yönetimdeki hakikatli arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim.
Anılan Resital bu dönem ezgilerimiz ile birlikte yapıldı. 14 Kişilik İSTANBUL ÇAĞDAŞ SAZ VE SÖZ GRUBU geceye büyük renk kattı. Esasında bu çok alışık olduğumuz bir durum. Yaşanan klasik bir Çağdaş gecesi değil, bir ÇAĞDAŞ KLASİĞİ idi.


Türkan Saylan Resitali
. Geceye seyirci olarak katılan tüm dost ve velilerimizden övgüler almak çok güzel bir şey. Çoğu seyredenler ise , bizleri ayakta alkışlarken “Seneye ben de bu grubun içinde olmalıyım.” dediler. Hepinizi, her yaştan gençleri bekliyoruz. Gecenin bir özelliği de,Web TV'den tüm dünyaya canlı olarak yayınlanmasıydı. Yurt içinden 1634, yurt dışından ise 60 kişinin canlı olarak izlediğini de düşünürsek, resitalimiz rekor sayıdaki seyirciye ulaşmanın gururunu yaşıyor.
Dile kolay;
25 senedir durmak bilmeyen, her gün artan bir performans ve aşkla işlere sarılan, yaptıkları bu kültür işinde başarılı olabilmek için gecesini gündüzüne katan, fedakar arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.
Sevgili Dostlar;
25 yıldır aynı düzende , inandığı yolda emin adımlarla yürümek her derneğin harcı değil. Hele hele folklorumuzun en renkli dışa vurumu olan halk oyunlarımızın, özellikle de kuzey Avrupa ülkelerindeki bazı dans gruplarından esinlenerek , yozlaştırılması ve bunlar sanki bir özellikmiş gibi, bazı kitlelerce algılanıp, uygulanması safhasında bizlere düşen iş, oyunlarımızın, kostümlerimizin ve müziğimizin aslını bozmadan, folklorik olayları köy meydanından alıp, sahne tekniklerini de katarak seyircilere güzel ve renkli anlar yaşatmak.
Sevgili Arkadaşlarım;
Bizler de belirli zamanlarda, bazı şeylerin etkisinde kalarak anlamsız yanlışlar yaptık. O zamanlar doğru ve güzel yaptığımızı zannediyorduk. Göze güzel görünüyordu, günün moda renklerini kullanıyorduk. Çin malı aksesuarlarla tamamlanan sözde folklorik kostümleri Tayvan’dan gelen sahte yakalar ve Cuma pazarından alınan parça kumaşlarla süslüyorduk. Kostümler de ucuza mal oluyordu. Hatta bu çakma kostümlerle dış ülkelerdeki folklor festivaline bile katıldık. Dönüşümüzde ise, sevgili Savaş TUĞSAVUL tarafından ince ince eleştirilmiştik. Çok ağırıma gitmişti. Yarım asırlık folklorculuğumda böylesine üzülmemiştim. Zar zor tüm imkansızlıklara rağmen, köy sandıklarından topladığımız Tokat Kostümlerini bile, rafa kaldırmıştık. Müzikleri oradan buradan kes yapıştır yaparak, kendi yaptırdığımız müzikler dururken, emek hırsızlığı bile yaptık.
Bunlar geride kaldı. İSTANBUL ÇAĞDAŞ kendi yolunu seçmiştir. Zaten bildiği bu yolda, her gün artan bir yoğunlukla, çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Bu yolda bizlerle birlikte hareket etmek isteyen tüm arkadaşlarımıza kapımız sonuna kadar açıktır. Bir ara tüm arkadaşlarım bilirler , şaka olsun diye kendimize ÇAKMA SALTINS bile dediğimiz oluyordu. Mustafa ERDOĞAN’ın yaptığı ve ben ilk defa seyrederken, çok beğendiğim DANSIN SULTANLARI hakikaten projede ilk olmanın verdiği avantajla çok büyük işlere hala imzasını atıyor. Daha sonra ise kimler geldi , kimler geçti. Sonrakilerin hepsi ÇAKMA SALTINS olarak anılıyor. Kimileri ise folklorumuzun, karanlıklarında hoş bir seda olarak kaldılar.” Taze pisliğe çok sinek konar.” Hesabı, ilk zamanlarda çok prim yapmaya çalışıyorlardı. Bunlardan bazıları şimdi Yonca Evcimik’in arkasında danslarına devam ediyorlar. Allah yollarını açık etsin. Bizler folklorcuyuz. Yaptığımız ve yapacağımız iş kalitesi bellidir.
Değerli Arkadaşlarım ve Dostlar ;
25.Yılımızda bildiğiniz gibi ilk olarak Makedonya’daki tüm dünya Türklerinin katıldığı 22.Hıdrellez Şenliklerine katıldık. Seçkin bir folklorcu grubu ile katıldığımız bu festivalden çok iyi intibalarla ayrıldık.
Yaz dönemizde ise Allah bir mani vermezse, 25 TEMMUZ ile 5 AĞUSTOS tarihleri arasında İtalya’nın Sardinya Adasına gidiyoruz. İdari çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki günlerde ise teknik anlamda provalara başlayacağız. Bir dönemde iki seyahat yapmanın haklı gururunu dernek ve camia olarak da paylaşmaktan fevkalade mutluyuz.
Sevgili Arkadaşlarım ;
Yeni sezonumuz yani 26. Dönemimiz EKİM 2013 tarihinde başlayacak. Yeni arkadaşlarımız aramıza katılacak. Daha da büyüyüp, gelişeceğiz. Bazı arkadaşlarımız da aramızdan ayrılacak. Bu bizim işimizin döngüsü. Kendini kalıcı olarak gören, İSTANBUL ÇAĞDAŞ nimetlerinden haklı olarak faydalanacak. İşlerimizi her zaman olduğu gibi, SEVGİ , HOŞGÖRÜ ve GÜLERYÜZ ile üreteceğiz. Geçtiğimiz dönemlerde bilmeden yaptığımız yanlışlıkları, yapmamaya çalışacağız. Sizlere daha verimli olmaya gayret edeceğiz. İsteyen tüm arkadaşlarımın taşın altına ellerini sokmalarını, kurullarda yer almalarını kendilerinden rica ediyorum. Dernekçilik, yalnızca oynamak değildir. Derneğin çeşitli kademelerinde görev almak ve bu işleri layığı ile yapmak , inanınız çok güzeldir.
Halkla İlişkiler bölümümüz yaz ayları boyunca 0505 884 52 43 telefonundan sizlere hizmet vermeye devam edecektir.
Bizler de sizlere bir telefon veya bir ileti kadar uzaktayız.
Kendinize çok iyi bakınız. Güzel birlikteliklerde beraber olalım.
ÇAĞDAŞ’ça ve ÇAĞDAŞ’lı kalınız.

serdar@istanbulcagdas.comSayfayı Yazdır Yukarı
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Yönetim | Salonumuz | Eğitmenler | Serdar Abi'den | Serbest Kürsü
15. Yıl Marşımız | Repertuvar | Dansçılarımız | Foto Albüm | Konuk Defteri
Sponsorlarımız | İletişim | Bize Katılın | English
 
© 2002-2011 İstanbul Çağdaş Turizm Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Eğitim Mah. Postane Sok. OZAN 2 Apt. No:13/A Kadıköy - İstanbul / Türkiye
Tel: (0216) 346 38 38   Fax: (0216) 346 66 10
E-posta: info@istanbulcagdas.com


Web Master : Eren BILEN - 0533 443 70 09 - erenbilen@hotmail.com