30.YIL
• 31.DÖNEM KAYITLARI DEVAM EDİYOR..
Tanıtım Filmi TR Turizm Portalı

25. Y I L ....... 1 Ekim 2012 Pazartesi  Saat: 22:34


İSTANBUL ÇAĞDAŞ ile tekrar Halk Oyunlarına başladığımdan bu güne tam 10 yıl geçmiş. İlk kez izlediğimde yıl sonu resitaliydi. Gece öyle güzel geçmişteki gözlerimde yaş, ellerimde derman kalmamıştı. İçimden hep istedim ki, keşke bende 25 yıl önce olduğu gibi aralarına girip oynasam. Tabii ki o esnada mümkün değildi ama daha sonra İstanbul Çağdaşın bir üyesi olarak girdim aralarına oynadım omuz omuza. Tekrar yaşadım gençliğimde yaşadıklarımı. Yaşımın biraz geçmiş olmasına rağmen terledim yoruldum ama yılmadım keyif aldım. Ne güzelmiş amatör ruh ile profesyonel dans yapmak. Evet profesyonelce

dans yapılıyordu. Sahneye zaman zaman 24-30 kişi aynı anda çok zor figürler ve koreografi ile dans edilirdi. Profesyonellere taş çıkartırcasına performanslar sergilenir yarışmalara katılınırdı. Bazılarımız yıl sonu geldiğinde sezonun bitmesini istemez yaz boyunca oynamak isterdi. Ne çabuk geçerdi günler. Bir koşuşturmaca olurdu ki hızlı tükenirdi ki saatler,günler, aylar hatta yıllar daha dün gibiydi ilk tanıştığımda, baktım ki on yıl geçmiş İSTANBUL ÇAĞDAŞ’lı olalı.
Bu sene yine kurullar oluşturulacak ve güzel işlere imza atılacaktır. bu kurullar amatördür. Amatör kurullar gönüllü kişilerin arzusu ile oluşturulur ve yönetilir. Kurul ve yönetimde çalışan kişiler zaten isteklidir ve arzu ile çalışır üretir. Güzel olan emir veya talimatla değil isteyerek kendi gayretleriyle Yapılan işlerdir. Bunu için birisinin sadece liderlik edip grubu motive etmesi yeterlidir. Bu kişinin tecrübesi grubun enerjisini istediği düzeye getirmesi ve onu orada muhafaza etmesi ise onun kabul edinilirliğine bağlıdır. Kurullardaki kişiler farklı yetenek ve düşüncede olması da o kurulun zenginliğini gösterir. Farklı düşünce ancak ortak çalışma kurulların prensibi olmalıdır. Başkan tüm kurulların başıdır yani orkestra şefidir. Her kurul bir enstrümandır. Müziğin ritmi ve çıkaracağı ezgi şefin komutları ve yönetim şekliyle paraleldir. Her kurulda farklı yaş ve tecrübede kişilerden oluşması da kurulların yani orkestranın zenginliğini teşkil eder. Görev verilmez görev kendiliğinden yaratılırsa daha etkin ve verimli bir çalışma olur. Bu sene 25. Yıl için çok çalışma yapılacaktır bu nedenle sizler ne kadar bu kurul ve grupların içinde olursanız büyük bir takımının bireyi olarak daha keyif ve üretici olarak geleceğe katkınız daha çok olacaktır.

İstanbul Çağdaş 25. Yılını bu sene siz gönüldaşları ile el ele girecek ve ona yakışır bir şekilde sezonu bitirdiğinde iyi ki bu işin içindeyim iyi ki İstanbul Çağdaş’lıyım diyeceksiniz. Yeni yöreler öğrenecek yeni ezgiler ile dans edeceksiniz. Amatör ruhla profesyonelce oynayarak. Hafta sonunun gelmesini dört gözle bekleyerek.

Yeni sezon başlarken, halk oyunlarına gerek oynayarak, gerek öğreterek, gerekse sadece idari kadroda çalışarak vereceğiniz emek ve gayretlerin geleceğe yapılan hizmet olduğu bilinciyle 25. Yılda olmanın keyfini mutluluğunu birlikte yaşayalım. 25. Yıldan beri amatör bir kurumun yaşatılması büyük başarıdır. Nice yirmi beş yıllara.

Fuat YILDIRIM
01 Ekim 2012
MilanoSayfayı Yazdır Yukarı
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Yönetim | Salonumuz | Eğitmenler | Serdar Abi'den | Serbest Kürsü
15. Yıl Marşımız | Repertuvar | Dansçılarımız | Foto Albüm | Konuk Defteri
Sponsorlarımız | İletişim | Bize Katılın | English
 
© 2002-2011 İstanbul Çağdaş Turizm Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Eğitim Mah. Postane Sok. OZAN 2 Apt. No:13/A Kadıköy - İstanbul / Türkiye
Tel: (0216) 346 38 38   Fax: (0216) 346 66 10
E-posta: info@istanbulcagdas.com


Web Master : Eren BILEN - 0533 443 70 09 - erenbilen@hotmail.com