30.YIL
• 32.DÖNEM KAYITLARI DEVAM EDİYOR..
Tanıtım Filmi TR Turizm Portalı

TRABZON YÖRESİTrabzon Doğu Karadeniz illerimizin en kalabalık ve hareketli olanıdır. Halk oyunları bakımından Horon bölgesindedir. Yörede küçük farklarla birbirinden ayrılan ve değişik adlar taşıyan pek çok oyundan en yaygın olanı Horondur.

Doğu Karadeniz yöresindeki oyunların özgün çalgısı Kemençe’dir. Ancak Horonlar, açık yerlerde ve köy meydanlarında Cura Davul Zurna ile de oynanmaktadır. Oyuncuların birbirlerine tutunarak dizi biçiminde ve disiplinli şekilde oynadıkları horonların bazıları türkülüdür. Kadınlar oyunlarını ritim aracı olan Tef ve Fincanlarla da sürdürürler.

Horonlar açık havada, düğün ve derneklerde 20-30 kişi çember biçiminde tutunarak ta oynanır. Çemberin içinde bulunan Kemençeci aynı zamanda horonu da yönetir. Çok çabuk ve hareketli oynanan horonların bugün de sevilerek sürdürülenlerinden bazılarının adları şunlardır; Horon Kurma, Sıksara, Kozangel, Eşkiya Horonu, Bıçak Oyunu, Sis dağı, Sallama’lar ve Karşılamalar.

Karadeniz kıyı şeridi köy, kasaba ve şehirlerinde oynanan horonlar kopmadan sürdürülen bir bütün, birbirine bağlanarak oynanan bir potpuri, bir kokteyl ve bir süit gibidir. Örneğin horonun nerede bitip nerede başladığını anlamak oldukça güçtür.

Yörede kız ve erkekler horonları bir arada oynadıkları gibi ayrı gruplar halinde de sürdürmektedirler. Erkeklerin oynamadığı bazı kadın oyunları vardır. Vakfıbekir kız horonu ve Tonya gibi. Nitekim, kadınlar da Bıçak ve Kama oyunu gibi oyunları oynamazlar.

Trabzon Erkek Giysileri: Siyah renktedir. Başta Gugula, Sırtta Aba, Bacakta Zıpka, ayakta Sapuk ya da Çapula erkek giyimini tamamlamaktadır. Karaşayak yada Puşu’dan Gugula denen kara başlığın uçları çevresinden dolarak tepede düğüm halinde bağlanır. Ceket yerine giyilen yakasız Aba’nın yalnız kolları astarlıdır. Sol omuzdan aşağı sıkça düğmeli olan yeleğe Zibun da denmektedir. Önü kapalı olduğundan bazı yörelerde kavuşmalı yelek te denir. Zıpka’nın da dizden yukarısı bol, ağı körüklü ve paçaları dardır.gümüş kordonlar ve metalden Hmayıl erkek giyiminin aksesuarıdır. Bele Sırma Silahlık denen Kayış ta bağlanmaktadır. Kayışta bıçak takmak için bölmeler yapılmıştır. Kayış’ta ayrıca, Yağdanlık, Kavlık gibi bölmeler de vardır. Giyimi Sabuk ya da Supuk denen, yumuşak deriden, ince yüzlü uzun konçlu, köselesiz, siyah çizmeler tamamlar. Günlük olarak ta arkası ve burnu kalkık, altı kabaralı, Çapula denen ayakkabılar giyilir.

Kadın Giyimi: Yaygın olan kadın başlığı Yemeninin altına Fes ve Tepelik giyilir. Salta denen kadife ceket kadın giyiminin önemli parçalarındandır. Topuklara kadar uzanan bol dikimli üst giysinin adı Entari yada Fistan’dır. Bele çizgili ve kareli Peştemal bağlanır. Yün çorap, Çarık, Yemeni ya da kara Kundura ayağa giyilir
Trabzon Yöresi - 1
4.671 KB
Trabzon Yöresi - 2
4.444 KB
Trabzon Yöresi - 3
4.460 KB
Trabzon Yöresi - 4
4.444 KB
Trabzon Yöresi - 5
1.357 KB
Trabzon Yöresi - 6
4.049 KB
Trabzon Yöresi - 7
2.555 KB
Trabzon Yöresi - 8
4.039 KB
Trabzon Yöresi - 9
2.719 KB

Sayfa: 1 - Toplam Sayfa: 1    1Haritaya dön

Sayfayı Yazdır Yukarı
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Yönetim | Salonumuz | Eğitmenler | Serdar Abi'den | Serbest Kürsü
15. Yıl Marşımız | Repertuvar | Dansçılarımız | Foto Albüm | Konuk Defteri
Sponsorlarımız | İletişim | Bize Katılın | English
 
© 2002-2011 İstanbul Çağdaş Turizm Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Eğitim Mah. Postane Sok. OZAN 2 Apt. No:13/A Kadıköy - İstanbul / Türkiye
Tel: (0216) 346 38 38   Fax: (0216) 346 66 10
E-posta: info@istanbulcagdas.com


Web Master : Eren BILEN - 0533 443 70 09 - erenbilen@hotmail.com