30.YIL
• 32.DÖNEM KAYITLARI DEVAM EDİYOR..
Tanıtım Filmi TR Turizm Portalı

DENİZLİ YÖRESİDenizli Halk Müzigi ve Geleneksel Oyunlar'ında, yore konumunun komşu illerin müzik ve oyunlarının izleri görülmektedir. Bir yandan Aydın ve Mugla'nın agır zeybek havalarinin etkisinde kalmış, diğer yandan Teke yöresinin canı, devinimli oyun ve müziğinden etkilenmiştir.

HALK MÜZİĞİ Kerem çesitlemeleri, garipler, misket ezgileri Denizli yöresinin özgün müzik yapısını oluşturur. Yörenin ritmik özelliği, dokuz zamanlı oluşudur.

Denizli yöresinde bağlama düzeninde saz çalmak yaygındır. Tezeneli sazlardan bağlama ailesi ( divan, bağlama, tanbur,cura) yörede çok kullanılır. Yaylı sazlardan, çeşitli boylarda kabak kemaneler vardır. Üflemeli sazlardan zurna, sipsi, dilli düdükler, kemikten yapılmış dilsiz kavallar bölgede yaygın olanlardır. Zil, legen, kaşık, tef, davul Denizli yöresinin vurmalı sazlarıdır.

GELENEKSEL HALK OYUNLARI Denizli'de zeybek oyunları ve türleri yaygındır.. Zeybek, yörede çok çeşitli sazlı-sözlü havalarıyla zengin folklor kaynağıdır. Oyunlar açık havada davul-zurna, davul-klarnet, kapalı yerlerde meydan sazı, darbuka eşliğinde oynanır.

Denizli'de oynanan erkek oyunlarına "Efe Oyunu" denir. Bu oyunlar zeybek türündedir. Tavaş Zeybeği, Çal Feraisi, Acıpayam Zeybeği, Harmandalı, Çivril Zeybeği, Kerimoğlu Zeybeği bunlar arasında sayılabilir.

Denizlide oynanan kadın oyunlarina "Kız Oyunu" denir. Bunlardan bazıları Keten Gömlek, Düz Oyun, Cameli'dir. Kız Oyunları genellikle kapalı yerlerde cümbüş, def, darbuka (dumbek), leğen eşliginde oynanır.

Zeybek: Oyunu, icradaki özel tavrı ve ağzı, usulü ile başlı başına bir tür olan zeybekler'in türsel özelliklerine geçmeden önce Zeybek kelimesinin kökeni hakkında bilgi verilecektir. gerek zeybek kelimesi, gerekse zeybek oyunlarının kökenleriyle zeybeklerin yaşadıları yerler hakkında yıllardır çok çeşitli ve farklı görüşler ileri sürülmüştür ve sürülmektedir. Orta asyadan, Balkanlara, Yunanistan'dan Ege denizi adalarına kadar birçok yerde zeybek kelime ve oyunlarına sahip cıkmaya çalışılmıştır. En önemli ögeleri ; usul, tavır ve oyun eşlikli olmalarıdır. Dokuz zaman lı usulun değişik mertebeleri kullanılırken bu dokuz zamanlı 9 usulün Evfer ve raks Aksağı dışın da kalanların olması şarttır.

Giyim: Zeybeğe kalkan efenin giyimi göz nuru eseridir. Sanat bakımından külfetli oldukları için ems'li (benzeri) günümüzde kolaylıkla yapılamıyor. Zeybek torunlarının sandık sepetlerinde dikkatle sakladıkları elbiselerden ancak faydalanılabiliyor. Mintan üzerine canfes bir gömlek ve sallama kollu cepken, açık mavi çuhadan bir dizlik ve üstünde sırma bağ bulunan tozluktan ibarettir. Ayaklarda pek yumuşak yemeniler, başta reng'renk oyalı bir yazma ve başlık vardır. Zeybek oyunlarına davul zurna eşlik eder.

Zeybekler bir efenin yönetiminde ovadan ovaya, dağdan dağa gezen, yoksulları gözetip yörede belirli bir otoriteye sahip olan, genellikle zalimlere veya sonradan görme zenginlere göz açtırmayan, zaman zaman işlediği bir suç yüzünden hapse girmeden dağlara kaçan, yönetime ters düşmüş insanlardır. Efeler ise yanına gelen, kendisine sığınan diğer zeybeklere yol, yöntem öğreten, onları eğiten, yerine göre akıl verip anlaşmazlıkları çözen bir kimlik içinde görünmüşlerdir. Zeybeklerin yaşayışları çok hareketlidir. Çok kısa bir süre içinde kilometrelerce uzaklara gidip takipten kurtulabilirler. Ancak bu hareketli geçen yaşayışları içinde, zaman zaman coşkuya, heyecana ve özleme kapıldıklarını; yer yer hareketli, yer yer ağır ve asaletini ortaya koyan duruş ye adımlarla örülmüş bir oyuna kalktıklarını biliyoruz. Bu oyun sırasında ses tonlarıyla, hareketleriyle ve hatta mimikleriyle çevrelerinde saygı ve hayranlık duygularını canlandırırlar. Zaten efe veya onun zeybekleri hırsızlığa, yağmacılığa, adaletsizliğe ve şımarıklığa asla izin vermez; bunları hiç hoş karşılamaz.

Denizli Yöresi - 1
5.100 KB
Denizli Yöresi - 2
4.881 KB
Denizli Yöresi - 3
4.889 KB
Denizli Yöresi - 4
4.881 KB
Denizli Yöresi - 5
4.881 KB
Denizli Yöresi - 6
4.889 KB
Denizli Yöresi - 7
4.858 KB
Denizli Yöresi - 8
5.772 KB
Denizli Yöresi - 9
5.585 KB
Denizli Yöresi - 10
5.569 KB
Denizli Yöresi - 11
5.569 KB
Denizli Yöresi - 12
5.569 KB

Sayfa: 1 - Toplam Sayfa: 1    1Haritaya dön

Sayfayı Yazdır Yukarı
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Yönetim | Salonumuz | Eğitmenler | Serdar Abi'den | Serbest Kürsü
15. Yıl Marşımız | Repertuvar | Dansçılarımız | Foto Albüm | Konuk Defteri
Sponsorlarımız | İletişim | Bize Katılın | English
 
© 2002-2011 İstanbul Çağdaş Turizm Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Eğitim Mah. Postane Sok. OZAN 2 Apt. No:13/A Kadıköy - İstanbul / Türkiye
Tel: (0216) 346 38 38   Fax: (0216) 346 66 10
E-posta: info@istanbulcagdas.com


Web Master : Eren BILEN - 0533 443 70 09 - erenbilen@hotmail.com